На головну Карта сайту Контакти

Стандарти підготовки поверхні металів

Описуючи технологію підготовки поверхні перед фарбуванням, виробники лакофарбових 
матеріалів використовують міжнародні та загальноєвропейські стандарти підготовки поверхні металів.


Розробниками найбільш часто зустрічаються стандартів підготовки поверхні є:

  •  Національна асоціація інженерів з проблем корозії (NACE)
  •  Рада з фарбування металоконструкцій (SSPC)
  •  Шведська асоціація стандартів (Sa, St)


Спочатку стандарти з підготовки поверхні були розроблені Шведським інститутом з проблем корозії, а пізніше прийняті Радою за забарвленням металоконструкцій (SSPC) і іншими організаціями.


Розглянемо існуючі у цих трьох організацій стандарти:

Національна асоціація інженерів з проблем корозії (NACE)

  • NАСЕ 1 Очищення до чистого металу
  • NACE 2 Очищення до майже чистого металу
  • NACE 3 Комерційне очищення


Рада по фарбуванню металоконструкцій (SSPC)

SP-1 Очищення за допомогою розчинника

SP-2 Очищення за допомогою ручних інструментів

SP-3 Очищення за допомогою механізованого інструменту

SP-4 Термічне очищення

SP-5 Очищення до чистого металу

SP-6 Комерційне очищення

SP-7 Видаляти очищення

SP-8 Протруювання

SP-9 Очищення після піскоструминної обробки

SP-10 Очищення до майже чистого металу


Шведська асоціація стандартів (Sa, St)

St 2 Очищення ручним інструментом

St 3 Очищення електричним інструментом

Sa 1 Видаляти очищення

Sa 2 Комерційне очищення

Sa 2 1/2 Очищення до майже чистого металу

Sa 3 Очищення до чистого металу


Визначимо тепер кожен із стандартів.

SSPC-SP-1


Очищення за допомогою розчинника. Видалення всіх сторонніх часток, масел, жирів, забруднень, слідів землі, солей, фарб і стружки, а також інших забруднюючих речовин, які утворюються на сталевий поверхні, за допомогою розчинників, емульсій, чистячих складів або схожих матеріалів і методів, які передбачають використання розчинників або очищувачів.


SSPC-SP-2

St2


Очищення ручним інструментом. Видалення прокатної окалини, вторинної окалини, що відшаровується іржі і фарби за допомогою сталевої щітки, ручний піскоструминної обробки, ручного вискоблювання або іншим ручним інструментом, а також комбінуванням цих методів.

Підкладка після обробки повинна мати тьмяний металевий блиск, а також повинна бути очищеною від олії, жиру, пилу, грунту, солей і інших забруднень.


SSPC-SP-3

St3


Очищення електричним інструментом. Видалення прокатної окалини, вторинної окалини, що відшаровується фарби і іржі для підготовки до процесу автоматизованої очищення дротяною щіткою, механічними інструментами, автоматизованим шліфуванням, автоматизована піскоструминна обробка або ж комбінуванням цих методів.

Підкладка повинна мати чіткий металевий блиск і бути очищеною від масел, жиру, бруду, ґрунту, солей і інших забруднюючих речовин. Поверхня не повинна бути відполірованою і гладкою.


SSPC-SP-4


Термічна очищення. Видалення пухкої окалини, іржі та іншого забруднення за допомогою високої температури. Для цього застосовуються пальники працюють на ацетилено-кисневої суміші. Перед цим повинна бути проведена очистка за допомогою металевої щітки. Поверхня також повинна бути очищена від масла, жиру, бруду, слідів грунту, солей і інших забруднень.


SSPC-SP-5

Sa3

NACE 1


Очищення до чистого металу. Видалення вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або іншого забруднення відбувається за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеметного ротора.

Поверхня, очищена до «чистого металу», має сіро-білий металевий колір, вона злегка шорстка і готова до нанесення лакофарбового покриття. Поверхня повинна бути очищеною від олії, жиру, бруду, видимої вторинної окалини, іржі, продуктів корозії, оксидів, фарби та інших забруднень.


SSPC-SP6

Sa2

NACE 3


Комерційне очищення. Видалення вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або іншого забруднення проходить з допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеметного ротора.

 

Поверхня після комерційного очищення повинна бути повністю вільною від масла, жиру, бруду, прокатної окалини, а також вторинної окалини і старої фарби, іржі, але можуть залишитися легкі тіні, смужки, може також спостерігатися зміна кольору, викликане іржею, оксидами вторинної окалини, залишками старої фарби; якщо поверхня має поглиблення, можливі невеликі залишки іржі або фарби на самому дні заглиблень.

SSPC-SP-7

Sa1

Видалення очищення. Видалення до певної міри іржі та фарби за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеметного ротора. Не обов'язково, щоб поверхня була повністю очищена від окалини, іржі та фарби. Залишки вторинної окалини, іржі та фарби повинні бути щільними, а поверхня - досить відшліфована для того, щоб забезпечити хорошу адгезію фарби.


Поверхня після очищення повинна бути повністю очищеної від масла, жиру, бруду, опадів іржі, що відшаровується окалини, іржі та лакофарбового покриття, але при цьому допускається невелика кількість вторинної окалини, міцні залишки іржі, фарби; обробці підлягають численні рівномірно розподілені плями металу підкладки.


SSPC-SP-8


Протруювання. Видалення вторинної окалини, іржі і прокатної окалини за допомогою хімічних препаратів, методом електролізу, або комбінуванням цих методів. Поверхня в результаті протруювання повинна бути повністю очищена від всіх опадів, іржі та інших сторонніх речовин. Крім того, поверхня повинна бути вільною від невступівшіх в реакцію кислот і алкалоїдів.


SSPC-SP-9


Очищення після піскоструминної обробки. Видалення всіх частинок вторинної окалини після піскоструминного очищення.


SSPC-SP-10

Sa 2 1/2

NACE 2

Очищення до майже чистого металу. Видалення практично всієї вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або інших забруднень за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробеметного ротора.


Результатом очищення до майже чистого металу є поверхня очищена від масла, жиру, бруду, вторинної окалини, іржі, продуктів корозії, оксидів, фарби або інших сторонніх речовин, але можуть залишитися легкі тіні, смужки, може також спостерігатися зміна кольору, викликане іржею, оксидами вторинної окалини, щільним осадом старої фарби. 95% всієї площі поверхні повинно бути очищено від усіх видимих забруднюючих речовин, на решті частини може спостерігатися невелика зміна кольору, про що говорилося вище.

 


2020 © Всі права захищені